Żylaki powrózka nasiennego

Zmiany te pojawiają się przede wszystkim u młodych mężczyzn, najczęściej po lewej stronie i powodują ciągnące bóle. Zwykle towarzyszy im wiotkość moszny tak, że jądra, zwłaszcza lewe zwisają nisko. Przyczyna ich powstania nie jest jasna. Może nią być brak zastawek żylnych i odpływ wsteczny z żyły nerkowej. Czasem przyczyną jest nowotwór lewej nerki. Obecność żylaków upośledza spermiogenezę, doprowadza do oligoastenospermii i teratospermii, stanowiąc jeden z powodów niepłodności. Zastój krwi w żyłach powrózka podnosi temperaturę w mosznie o 1-2 stopnie Celcjusza, możliwe są też niekorzystne wpływy chemiczne substancji zawartych we krwi spływającej z żyły nerkowej – są to czynniki upośledzające spermiogenezę w obu jądrach.

Operacje żylaków powrózka nasiennego przeprowadzamy metodą mikrochirurgiczną od 2008 roku. Do 2008 przeprowadzaliśmy tą operację metodą laparoskopową. Metoda mikrochirurgiczna jest mniej inwazyjna i skuteczniejsza. Operacja odbywa się w trybie jednodniowym, obarczona jest znikomym ryzykiem okołooperacyjnym i pooperacyjnym dla pacjenta. Operacja mikrochirurgiczna jest najbardziej skuteczna.

Zalecanym znieczuleniem w tego typu zabiegu jest krótkie dożylne lub przewodowe (tzw. w kręgosłup), ponieważ w przypadku wykonywania zabiegu w znieczuleniu miejscowym tzn. przez ostrzyknięcie skory i powrozka nasiennego środkiem przeciwbólowym może dojść, w czasie wykonywania znieczulenia, do uszkodzenia naczyń powrozka nasiennego lub/i nasieniowodu, co może spowodować w konsekwencji niedrożność moczowodu lub upośledzenie ukrwienia jadra.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl